Frenštát pod Radhoštěm

Na Horečkách se znovu vítalo jaro a ptačí zpěv

Po krátké pauze se do Amfiteátru na Horečkách vrátilo Vítání jara a ptačího zpěvu. Pro návštěvníky byla připravena řada tvůrčích, ale i vzdělávacích aktivit spojených s přírodou a životním prostředím. Během dopoledne se ornitologům podařilo odchytit a okroužkovat šest druhů ptáků.

Druhou dubnovou neděli bylo od brzkého rána v Amfiteátru nad Frenštátem rušno.

SOŇA ADÁMKOVÁ, vedoucí oddělení domu kultury, MěÚ Frenštát p. R.
“Po krátké pauze se sem na Horečky vrátila akce Vítání jara a ptačího zpěvu, za což jsme velmi rádi. Protože tato akce má především vzdělávací charakter zaměřený na přírodu a životní prostředí.”

Během dopoledne byl připraven program nejen pro rodiny s dětmi, jehož hlavní částí bylo kroužkování, které je důležité především pro získávání informací o jednotlivých druzích ptactva.

VÁCLAV TOMÁŠEK, Česká společnost ornitologická
“Získáváme informace o tom kam táhnou ti ptáci, jak dlouho žijí, případně kdy se nám navrací, jaký je průběh jejich migrace apod.”

I přes ztížené podmínky jako byl silný vítr a intenzivní slunce, se podařilo odchytit několik opeřenců, kterých se na Horečkách v průběhu roku vyskytuje 50 až 60 druhů.

VÁCLAV TOMÁŠEK, Česká společnost ornitologická
“Po ránu, kdy jsme začali s odchyty, tak se podařilo odchytit už vlastně Pěnici černohlavou samce i samici, odchytili jsme Sýkoru modřinku, odchytili jsme Sýkoru babku, podařil se chytit Králíček ohnivý nebo třeba Mlynařík dlouhoocasý.”

Pravidelnou návštěvnicí, která si akci nenechala ujít, je paní Lenka s dcerou.

LENKA BABUŇKOVÁ, návštěvnice akce
“Znovu jsme se přišly podívat na kroužkování ptáčků. Už jí to chybělo, chodili jsme pravidelně. Je to tady velmi zajímavé i to prostředí, akorát nás mrzí, že ta stezka vlastně nefunguje. Nevím proč, ale je to zajímavé z hlediska toho, že je tu více aktivit nejen ti ptáčci, ale třeba co se týká hnízd, to jsme ještě neviděly.“

Kromě ornitologů představovali svou činnost také včelaři, technické služby města nebo Chráněná krajinná oblast Beskydy. Novinkou v jejich stánku byly panely věnované druhohorám.

FRANTIŠEK ŠULGAN, Chráněná krajinná oblast Beskydy
“Druhohory jsou známé vlastně široké veřejnosti jako období plazů a dinosaurů, ale taková ta moderní systematika už dokazuje, že je to i období už vývoje ptáků.”

Pro srovnání byly u jejich stánku k vidění nejen stopy vybraných druhů ptáků, ale i tyranosaura a velkých savců. Připravena byla také tvořivá dílna v režii mateřské školy Pecka. Vítání ptačího zpěvu tak zahájilo jarní a letní turistickou sezonu na Horečkách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button