Noc literatury už počtvrté nabídla čtení evropských autorů

Čtvrtý ročník mezinárodní akce s názvem Noc literatury se uskutečnil v Rožnově ve středu 10. května. Událost pořádaná českými centry, jejímž cílem je propagace současné evropské literatury, se zároveň odehrávala v osmdesáti pěti městech v Česku i cizině.
,,Přidala se i knihovna českých center v New Yorku, kde k prezentaci využili náš rožnovský klip, který jsme natočili v roce 2014 jako upoutávku na první ročník, což nás moc těší,“ prozradila organizátorka Alena Srovnalová.
V Rožnově se díla spisovatelů z Belgie, Německa a Polska četla ve třech časech na třech různých místech. Tento rok k tradiční rožnovské knihovně přibyla základní umělecká škola a knihovna Valašského muzea v přírodě.
,,Stále hledáme a seznamujeme posluchače s novými místy, na kterých se dá číst. I to hlasité předčítání je něco ojedinělého, protože v našich programech se zabýváme především českou a regionální literaturou, v tom je tato noc specifická. Také objevování nových interpretů nás baví, protože ti často o sobě ani netuší, že by to mohli dělat, proto oslovujeme i ty, kteří s literaturou nemusí mít nic společného,“ přiblížil ředitel městské knihovny Pavel Zajíc.
Na první čtení mohli návštěvníci zajít do budovy základní umělecké školy, kde si poslechli ukázku z knihy Pojď sem, ať ti můžu dát pusu belgické autorky Griet Op de Beeckové.
,,Byla to láska na první pohled, poslech, přečtení. Zaujalo mě, že je ukázka v ženském rodě, což pro mě bylo velké plus. Byla to pro mě premiéra, ale ta myšlenka předčítání se mi líbí a myslím, že i dospělí by si měli číst a určitě by takové akce mohly probíhat častěji,“ popsala své dojmy interpretka Magda Štěpánková, učitelka ŽŠ Sedmikrásky.
Druhé čtecí místo bylo připraveno v nových prostorách knihovny Valašského muzea v přírodě ve Wilkově vile. Zde muzikant Zbyněk Terner předčítal úryvek z románu polského autora Szczepana Twardocha z válečného období, který vypráví o antihrdinovi své doby Konstantinu Willemanovi.
,,Kniha je zajímavá tím, jak je psaná, protože kromě hlavního hrdiny promlouvá také jeho vnitřní hlas, s kterým polemizuje,“ řekl hudebník o knize Morfium.
Do třetice četl z knihy Kdy bude konečně zase všechno takové, jaké to nikdy nebylo známý interpret hlasitého předčítání Daniel Ctibor. Ačkoli ukázka o malém Joachimovi vyrůstajícím v psychiatrické léčebně uzavřela v městské knihovně večer s literaturou, mohli návštěvníci ve čtení pokračovat doma. Všechny tři knihy jsou totiž v knihovně k zapůjčení.
Další akcí pořádanou knihovnou jsou literárně-divadelní Večerníčky na kamenech. Čtení pohádek a divadelní představení jsou nachystána na týden od 5. do 9. června.