Putování s broučky letos přálo počasí, přišlo na tři tisíce lidí
Před sto čtyřiceti lety vyšla poprvé kniha Jana Karafiáta o broučcích. I ta se připomínala během letošního jedenadvacátého průvodu, který prošel rožnovským parkem až do Dřevěného městečka.
Po jednadvacáté se v pátek 30. září konalo Podzimní putování s broučky. Tradiční lampionový průvod dětí, který uspořádá městská knihovna, se vydal od hudebního altánu v parku a došel až do Valašského muzea v přírodě.
„Starší lidé si určitě pamatují oslavy Velké říjnové socialistické revoluce, kdy se chodilo v průvodu s barevnými papírovými lucernami. A protože si je pamatujeme i my, chtěli jsme tradici lampionových průvodů oživit. S tou myšlenkou přišla bývalá ředitelka knihovny Jarmila Mikulášková. Byli jsme tehdy v Rožnově jedineční. Až později se začala připojovat další města,“ vysvětlila knihovnice Alena Srovnalová.

Putování s broučky táhne i po jednadvaceti letech. „Chodí hodně lidí, protože tradice je dlouhá a spojení s naším partnerem, Valašským muzeem v přírodě, je dokonalé kvůli kouzelnému prostředí, v němž se ideálně uspávají broučci divadelními pohádkami. Navíc trasa není dlouhá, a zúčastnit se proto může každá věková kategorie,“ řekla Alena Srovnalová.
Tomáš Fabián přišel s dcerou na lampionový průvod pošesté. „Od té doby, co jsme se přestěhovali, chodíme pravidelně,“ vysvětlil.
To Mária Rolincová se Putování s broučky zúčastnila poprvé. „Hodně jsem o něm slyšela, a tak jsme se s Nelinkou a Filípkem přišli podívat,“ vysvětlila.
Jan Karafiát, autor Broučků, kteří poprvé vyšli v roce 1876, působil řadu let jako evangelický kněz ve Velké Lhotě. „Jeho spojitost s regionem byla připomenuta odhalením pomníku na Valašském Slavíně. A mimo jiné i na tom náhrobku je brouček s lucerničkou,“ vysvětlil historik Daniel Drápala.