Rožnov pod Radhoštěm

Účastníci výchovného přeshraničního projektu hodnotili jeho přínosy

Přes dva tisíce žáků rožnovských škol se zapojilo do projektu přeshraniční spolupráce zaměřeného na environmentální výchovu. Školáci se zapojili do mnoha souvisejících aktivit, mezi které patřily různé workshopy, návštěvy společností na likvidaci a třídění odpadu a začali také více chodit pěšky do školy.

“Pozrime sa spolu hlboko do prírody a potom všetko lepšie pochopíme”, tak se jmenoval přeshraniční projekt z operačního programu Interreg, jehož závěrečná konference proběhla ve středu 19. března v rožnovském hotelu Energetic.

JAN KUČERA, starosta města
„Mám velkou radost, že spolupracujeme přes hranici, že české děti slyší slovenštinu, že ji nezapomeneme a že dva národy, které k sobě mají nejblíž se můžou nadále potkávat a hledat společné průniky. Druhá věc je, že jsme našli výborného partnera, což je Kysucké Nové Mesto, se kterým spolupracujeme, který je moderní, aktivní a chce řešit podobná témata.“

MARTIN PRIEČKO, zástupce primátora Kysuckého Nového Mesta
„My sme potom dlho nejakým spôsobom premýšľali ako osloviť tie mladé generácie. Samozrejme dá sa to formou nejakej edukatívnej činnosti na základných školách, ale keď je to tam nejaká projektová platforma, akú nám ponúkala schéma interreg, tak skutočne je to treba využiť a je to hodně aplikačné z môjho pohľadu, pretože sa tu spája súkromný sektor, samosprávy, akademické prostredie a zároveň školské prostredie.“

Projekt se zaměřil na vzdělávání žáků základních škol v environmentální oblasti.

TOMÁŠ GROSS, místostarosta města
„Životní prostředí je něco, co je potřeba opečovávat, k čemu se musíme chovat krásně, protože každý z nás si se svou rodinou rád zajde do lesa, rád zajde na hory, rád čichá čistý vzduch. No, a pokud se o životní prostředí starat nebudeme a pokud nebudeme například dobře hospodařit s odpady, tak samozřejmě o to krásné životní prostředí, kterým se Rožnov chlubí, přijdeme.“

Součástí projektu bylo několik různých aktivit, mezi které patřila také akce “Pěšky do školy”. Ta se u školáků setkala s velkým zájmem.

MATEO ŠLOSARČÍK A DAVID POSPÍŠIL, žáci ZŠ Pod Skalkou
„Chodíme pěšky do školy, skoro všichni z naší třídy. Význam to má dobrý, protože zachraňujeme lidské okolí a není to tak znečištěné, že se nepotřebuje tolik benzín.“

Rožnovští a kysučtí žáci mohli vidět také vysypaný popelářský vůz na rožnovské Lázeňské ulici, navštívit odpadové třídící linky a čistírnu odpadních vod. Absolvovali i několik různých environmentálních workshopů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button