Valašské muzeum v přírodě letos chystá velkolepé oslavy svých stých narozenin
Celkem 63 samostatných programů přichystalo rožnovské Valašské muzeum v přírodě na letošní jubilejní rok. Připomíná si významný milník ve své historii, kterým je jeho založení. Došlo k němu totiž přesně před sto lety.
Rok 2025 se v rožnovském Valašském muzeu v přírodě ponese v duchu stoletého výročí jeho vzniku. Hlavním těžištěm oslav budou především letošní Rožnovské slavnosti. Jejich předobraz s názvem Valašský rok se totiž odehrál právě před sto lety na místě nově vznikajícího skanzenu.
JINDŘICH ONDRUŠ, generální ředitel, Národní muzeum v přírodě
„U tohoto festivalu jsme spolupořadatelé Valašské muzeum v přírodě a město Rožnov. Děláme vlastně akce i na rožnovském náměstí, například pokus o shromáždění co největšího počtu krojovaných Valachů a potom průvod z města do muzea. Tak bereme to, že to je připomenutí toho roku 1925 a je to také připomenutí toho, že jsme vznikli jsme a jsme ve městě Rožnově.“
Na letošních Rožnovských slavnostech můžete zažít také slavnostní reprízu divadelního představení Valašská svatba rožnovská nebo scénu z roku 1925, kdy na palouku Dřevěného městečka zatančí 144 tanečníků a tanečnic 16 typických tanců z Rožnova a okolí.
JINDŘICH ONDRUŠ, generální ředitel, Národní muzeum v přírodě
„Pro odbornou veřejnost uděláme konferenci s názvem Muzea v přírodě jako prostor pro multidisciplinaritu, otevřeme výstavu Valašsko sobě a národů a k téhle té výstavě také vydáme publikaci, která by měla být pokřtěná právě při těch Rožnovských slavnostech.“
V rámci oslav se můžete vydat také na lázeňský výlet, který připomene část historie města. Chystá se také jízda parním vlakem, Velký redyk, Dožínky nebo komponovaný pořad věnovaný spoluzakladatelům muzea sourozencům Jaroňkovým. 12. února byla vydána také speciální známka s obálkou prvního dne a razítkem.
JINDŘICH ONDRUŠ, generální ředitel, Národní muzeum v přírodě
„Česká pošta skutečně reflektovala to, že tady to je významná záležitost, takže vydala známku ke stému výročí Valašského muzea, vydala celý aršík. Na té známce jsou vlastně, je tam skladba kompozice nejstarších objektů, které tvoří Dřevěné městečko.“
Na programu nebudou chybět ani klasické akce jako Stavění máje, Anenská pouť, Dny řemesel nebo Starodávný jarmark. Chystají se také speciální dny otevřených dveří, kdy se můžete podívat například do technického zázemí muzea nebo do muzejních vil, které nejsou běžně veřejnosti přístupné.